Říj
8
Čt
VILA TUGENDHAT BRNO
Říj 8 celý den
VILA TUGENDHAT BRNO

Výlet vlakem do Brna na prohlídku vily Tugendhat.                                                                                              Vila manželů Grety a Fritze Tugendhatových z let 1929–1930, navržená architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, německý architekt, který trvale žil v USA. Ludwig Mies si tento projekt vybral hned z několika důvodů – tím nejzásadnějším byl ovšem dech beroucí výhled na město, a hlavně na hrad Špilberk, který je nejlépe vidět z Gretiny ložnice. Druhým, a neméně důležitým důvodem, proč se Ludwig Mies rozhodl vilu postavit bylo to, že Brno bylo rodným městem významného Miesova současníka Adolfa Loose, ve kterém Mies viděl svůj velký vzor a jehož stylu se snažil přiblížit. Jako jediná památka moderní architektury v České republice je zapsána na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.
V letech 2010–2012 prošla vila Tugendhat památkovou obnovou a restaurací. Stavba i s přilehlou zahradou byla restaurována do podoby v době jejího dokončení v roce 1930. Interiéry jsou vybaveny exaktními replikami původního mobiliáře.
V tzv. suterénu bylo restaurováno technické zázemí vily (prostory vzduchotechniky, kotelna, strojovna spouštěcích oken, molová komora), které je nově zpřístupněno veřejnosti v rámci prohlídkové trasy. Je zde také umístěna expozice představující architekta, stavebníky a život rodiny ve vile do roku 1938, kdy před hrozbou druhé světové války Tugendhatovi emigrovali. Návštěvníkům je nově k dispozici bookshop.